Psia komunikacja – skakanie na człowieka

Wiele osób uważa skakanie na człowieka za coś złego, bo… pies pobrudzi kurtkę, wystraszy przechodnia, podrze rajstopy. Jednak musimy mieć pełną świadomość tego, że skakanie może mieć różne znaczenie i czasem nasze karcenie psa za to może wprowadzić efekt odwrotny do zamierzonego 🤔

Znaczenie jest zależne od sytuacji. Poniżej kilka przykładowych momentów z życia codziennego, gdzie skakanie na człowieka ma różne znaczenie:

1) Okazanie radości – wracamy po pracy do domu i nasz pies wita nas skacząc. Jego ciało jest rozluźnione, czasem towarzyszy temu wokalizowanie, machanie ogonem. Widać, że pies emanuje radością, co powinno nas cieszyć – no bo jest na tym świecie ktoś, kto czeka na nasz powrót do domu 😊

2) Prośba o wsparcie i pomoc – nasz pies “bawi się” z innymi psami i przybiega do nas naskakując łapami. Może to być informacja o tym, że sobie nie radzi w tej sytuacji i chce z niej wyjść, ale nie jest w stanie tego zrobić sam i prosi o pomoc.

3) Próba odsunięcia lub zatrzymania – idziemy chodnikiem, nagle w oddali pojawia się inny pies/rowerzysta/pan w długim płaszczu/jakiś bodziec i nasz pies obraca się naskakując na nas łapami. Może to być sygnał informujący o tym, że pies chce nas zatrzymać, abyśmy dalej nie szli na ten bodziec, bo czuje się niekomfortowo.

4) Ekscytacja – wstaliśmy właśnie z fotela, zaczynamy ubierać kurtkę, chwytamy smycz, pies zaczyna na nas skakać, bo jest w dużych emocjach związanych z tym, że już wie, iż za chwilę pójdzie na super spacer!

5) Chęć zwrócenia na siebie uwagi – siedzimy na kanapie, nagle nasz pies przybiega, naskakuje na nas łapami, może do tego szczeka i przynosi zabawkę. Szuka naszej atencji, chce coś wymusić, pobawić się itd.

To są tylko przykładowe sytuacje. Ten post ma Wam pokazać, że skakanie na ludzi ma różny wydźwięk, ale jeśli miałabym wyjaśnić Wam dokładną przyczynę skakania Waszego psa, to musiałabym poznać jego charakter (czy się czegoś boi, czy szybko się ekscytuje, jak radzi sobie w różnych sytuacjach itd.) oraz widzieć określoną sytuację i to, co się działo.

👉  Jestem tu by otwierać Wam głowy na nowe wizje, a jak chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat analizy zachowań psów, to zapraszam Was na webinar pt. “Podstawowe sygnały psiej komunikacji”. Więcej informacji tutaj:
https://kursy.dogedu.eu/product/podstawowe-sygnaly/

Psia komunikacja - skakanie na człowieka