Border collie i fiksacje

Fiksacje/schizy – to nietypowe zachowania na bazie reakcji na bodziec. Mówimy o nich najczęściej, gdy człowiek traci kontrolę nad psem i już żadne komendy nie działają.

Przykłady:
👉 gonienie aut,
👉 obserwowanie kropelek lub lecącej z kranu wody,
👉 śledzenie kota lub dzieci,
👉 wypatrywanie owadów lub pyłków w powietrzu,
👉 łapanie cieni lub światełek na ziemi,
👉 obserwowanie ptaków lub samolotów na niebie i ich gonienie,
…i wiele więcej.

❓ Jak sobie z tym radzić?
1️⃣ Nie doprowadzać do sytuacji, gdy fiksacja występuje – jest to często zachowanie samonagradzające, które będzie się utrwalać.
2️⃣ Zachowanie nie występujące zanika – jednak czas oczekiwania na rezultat jest długi, dlatego warto poprzeć to innymi metodami.
3️⃣ Odwoływanie psa, nauka rezygnacji z bodźca, odesłanie na miejsce, wyprowadzenie z pokoju, nie wypuszczanie bez nadzoru na ogród itd. – metodę pracy należy dobrać do danego problemu.
4️⃣ Odczytywanie myśli psa i reagowanie zanim zareaguje pies – komenda „nie wolno”.
5️⃣ Nie wrzucać psa w zbyt trudne dla niego sytuacje, w których wiemy, że fiksacja nastąpi (np. przechodzenie blisko drogi, gdy pies goni auta).

❗️ Pamiętaj, że im szybciej zajmiesz się pracą nad problemem z fiksacją, tym łatwiej będzie psa jej oduczyć.
Brak pracy nad fiksacją może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku, gdy pies zobaczy bodziec i bez opamiętania za nim pobiegnie…

Jeśli masz problem ze swoim borderem, a nie masz możliwości spotkania się z dobrym trenerem, który zna się na rasie, to koniecznie skorzystaj z mojego webinaru, w którym pokazuję, jak pracować nad różnymi problemami typowymi dla rasy. Więcej informacji tutaj:
https://kursy.dogedu.eu/…/webinar-na-zywo-cala-prawda…/

Border collie