Strategie radzenia sobie z emocjami

Każda istota żywa odczuwając stres, frustrację lub inne emocje szuka sposobu, aby poradzić sobie z nimi i doprowadzić swój organizm do stanu równowagi.

My, gdy się zdenerwujemy np. krzyczymy, jemy słodycze, idziemy pobiegać, sprzątamy w domu lub robimy inne rzeczy, które pomagają nam zrzucić stres i się uspokoić. Psy mają podobnie. Ważne więc, abyśmy znali strategie radzenia sobie z emocjami u naszego psa, bo wtedy w razie potrzeby będziemy mogli mu pomóc.

Każdy pies ma inne preferencje i inna metoda się u niego sprawdzi.
Np. goldeny, labradory i inne psy z grupy aportujących często radzą sobie z emocjami niosąc coś w pysku, terriery węszą, owczarki często podgryzają i chwytają coś do pyska.
Ważne, abyś odkrył, co pomaga Twojemu psu, a dzięki poniższym przykładom może wpadniesz na skuteczny pomysł.

❗️ Kiedy nasz pies jest pod wpływem dużych emocji to możemy wykorzystać:

👉 WĘSZENIE – zejdź z chodnika na trawę i zachęć psa do węszenia wskazując ziemię ręką lub rozsypując w trawie przysmaki. Nie bez powodu mówi się, że nosework wycisza psa.

👉 JEDZENIE, GRYZIENIE – zaproponuj psu konga, licki matę, gryzaka, smaczki rozsypane na podłodze/w trawie/na chodniku. Jedzenie kojarzy się psom pozytywnie, a do tego uczucie sytości pomaga rozładować napięcie.

👉 CHWYTANIE CZEGOŚ, NOSZENIE – wyciągnij zabawkę i zaproponują ją swojemu psu. Nie baw się, tylko pozwól mu ją chwycić i nieść w pysku. Najlepiej tu sprawdzą się piłki, gumowe zabawki lub pluszaki (jeśli pies nie ma tendencji do ich rozrywania), które będą się uginać pod wpływem nacisku szczęk.

👉 ZABAWA ZABAWKAMI – zaproponuj psu złapanie zabawki i chwilę przeciągania się nią. To pozwoli psu odreagować emocje w sposób przez nas kontrolowany. Następnie daj psu wygrać zabawkę i chwilę się nią nacieszyć nosząc w psyku.

👉 ZWIĘKSZENIE DYSTANSU – odsuń się od bodźca, który wywołuje duże emocje u Twojego psa. Im dalej od danego obiektu, tym łatwiej będzie się psu uspokoić.

👉 WCHODZENIE DO WODY – to, jak kąpiel w wannie po ciężkim dniu w pracy. Woda relaksuje mięśnie, które w sytuacji stresowej się napinają.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pomagania psom w radzeniu sobie z emocjami, to zapraszam Cię do udziału w webinarze “Życie z psem reaktywnym”, gdzie pokażę Ci na filmach, jak w praktyce dobrze wykorzystać powyższe rady.
Więcej informacji tutaj:
https://kursy.dogedu.eu/product/pies-reaktywny/

Strategie radzenia sobie z emocjami