Jak uczyć psa odpoczywania?

jak nauczyć psa odpoczywania

1️⃣ Miejsce psa:

legowisko/klatka/kennel/posłanie powinno być ustawione w spokojnym miejscu mieszkania (np. w rogu pokoju).
❗️ Złym pomysłem jest ułożenie legowiska w ciągu komunikacyjnym, gdzie co chwilę ktoś chodzi (np. w korytarzu), przez co budzi psa.

2️⃣ Plan dnia:

czas na aktywność i odpoczynek.
Spacer 3h, rzucanie piłeczki, trening sztuczek, bieganie po ogrodzie, rzucanie frisbee – to za dużo, jak na jeden dzień!
❗️ Pamiętaj, że psy potrzebują od 12 do 16 godzin snu na dobę.
Jeśli pies przebywa cały dzień na ogrodzie i cały czas coś robi, to zaburza balans między odpoczynkiem a aktywnością, co może prowadzić do problemów z umiejętnością wyciszania się.
👉 Pamiętaj, że to Ty masz wpływ na wyznaczanie psu pór dnia, gdy ma odpoczywać, i gdy ma zapewnione różne aktywności 💪

3️⃣ Spokojne warunki:

w domu nie szalejemy, bawimy się na dworze.
👉 Chcesz porzucać psu zabawkę? Twoje dziecko chce pobawić się z psem?
Idźcie na dwór! Tam jest właśnie miejsce na szaleństwa, a dom to oaza spokoju i relaksu.
❗️ Dzięki tej zasadzie Twój pies będzie umiał wyciszać się w domu.
PS – ta zasada nie dotyczy szczeniaków, które potrzebują zwiększoną ilość zabawy względem psa dorosłego.

4️⃣ Przystanek na spacerze:

nicnierobienie, czyli relaks w plenerze.
Jeśli Twój pies na spacerach ciągnie na smyczy, jest ciągle pobudzony i ekscytuje się wszystkim dookoła, to zapewnij mu przerwy w ciągu spaceru, aby mógł się położyć, odprężyć, przestać stresować.
👉 Warto tutaj zacząć od przystanku w oddalonym od ruchliwych ulic miejscu. Można dać psu konga do wylizywania lub gryzaka naturalnego, który dodatkowo mu pomoże się wyciszyć.

5️⃣ Metody wyciszające:

np. kong, mata węchowa, mata do wylizywania, rozsypane granulki w trawie lub na podłodze.
Z założenia są to narzędzia, które odprężają psa i pozwalają mu się uspokoić.
❗️ Jednak jeśli Twój pies rzuca kongiem o ściany lub frustruje się korzystając z mat, to wtedy nie będą to rzeczy wyciszające. Często tak się zdarza, jak pies nie radzi sobie z daną zabawką i denerwuje się nie wiedząc, jak wydobyć z niej jedzenie. Wtedy warto psu pomóc i ułatwić w jakiś sposób zadanie.

Mam psa reaktywnego. Jak sobie z tym poradzić?

Problem z reaktywnością i nadaktywnością psa często utrudnia życie. Pies ciągle funkcjonuje na dużych emocjach, co źle wpływa na jego zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Człowiek natomiast frustruje się i denerwuje, gdy pies ciągnie na smyczy, szczeka, kopie dziury, gryzie itd. Warto więc jak najszybciej nauczyć psa wyciszania się i odpoczywania, aby życie stało się przyjemniejsze dla obu stron!

Jeśli szukasz skutecznych metod na pracę z psem reaktywnym, to odsyłam Cię do mojego webinaru, gdzie pokazuję na filmikach z życia codziennego, jak radzić sobie z róznymi problemowymi sytuacjami. Więcej informacji na temat psich emocji i sposobów radzenia sobie ze stresem, ekscytacją, lękiem, frustracją, znajdziesz w webinarze “Życie z psem reaktywnym” – tutaj więcej informacji:
https://kursy.dogedu.eu/product/pies-reaktywny/

Jak uczyć psa odpoczywania