Jak pomagać psu lękliwemu?

lękliwość u psa

Każdy pies jest inny. Każdy w innych sytuacjach czuje się niepewnie. Każdy boi się czego innego.

Jednak dzisiaj chciałabym dać Wam cztery ogólne rady odnośnie tego, jak pomagać psu lękliwemu w trudnych sytuacjach:

1️⃣ WSPIERAJ PSA, GDY SIĘ BOI – głaskaniem i mówieniem do psa w momencie, gdy się czegoś wystraszył nie wzmocnisz jego lęku!
Jeśli Twój pies będzie wiedział, że w trudnych sytuacjach może liczyć na Twoje wsparcie, to będzie bardziej Ci ufał, a kiedy się czegoś przestraszy przybiegnie do Ciebie zamiast uciec w nieznane…

2️⃣ OSWAJAJ PSA Z NOWYMI BODŹCAMI – w momencie, gdy pies się czegoś wystraszy, to pokaż mu, że to nie jest nic groźnego. Podejdź razem z psem na taką odległość od bodźca, na jaką będzie w stanie się zbliżyć. Nie zmuszaj do niczego psa na siłę! Możesz dotknąć danej rzeczy, obejść ją dookoła, dać psu chwilę, aby poobserwował i stwierdził, że to jednak nic groźnego!
Dzięki temu w przyszłości już więcej się tego bodźca nie wystraszy.

3️⃣ NIE WRZUCAJ PSA W ZBYT TRUDNE WARUNKI – jeśli chcemy, aby nasz pies stawał się coraz bardziej pewny siebie, to należy z nim pracować i pokazywać mu różne miejsca/przedmioty/dźwięki/zapachy/ludzi. Jednak ilość i natężenie bodźców trzeba zwiększać stopniowo, aby pies w każdej sytuacji dał sobie radę.
Jeśli będziemy wrzucać psa w sytuacje, w których totalnie nie będzie sobie radził, to jego lęk i brak pewności siebie może się zwiększać.

4️⃣ BĄDŹ ASERTYWNY – jeśli wiesz, że Twój pies się czegoś boi, to powiedz “Nie!” lub odgrodź psa od danego bodźca, wtedy pies będzie wiedział, że przy Tobie jest bezpiecznie i jego zaufanie do Ciebie wzrośnie.
Jeśli Twój pies boi się ludzi, nie pozwalaj go głaskać na siłę.
Jeśli Twój pies boi się balonów, miń dzieci z balonami na chodniku łukiem idąc między nimi, a Twoim psem.
Jeśli Twój pies boi się drona, nie pozwalaj latać nad nim.

Życie z psem lękliwym nie jest łatwe, bo obecnie w mieście otaczają nas setki różnych bodźców. Jednak dzięki sumiennej pracy można zwiększyć pewność siebie u wielu psów.

❓ Jeśli masz psa lękliwego i zastanawiasz się, co możesz z nim robić i jak mu pomagać, aby był pewniejszy siebie, a moje rady Ci się spodobały, to na pewno pomoże Ci mój webinar pt. “Pies lękliwy i niepewny”.

👉 Więcej informacji tutaj:
https://kursy.dogedu.eu/product/pies-lekliwy/

Jak pomagać psu lękliwemu