Co zrobić zamiast karania?

jak karać psa

Często słowo “kara” kojarzy nam się z krzyczeniem, biciem, przemocą fizyczną, czy też szarpaniem. Jeśli będziemy stosować tak rozumiane “kary”, to szybko stracimy zaufanie naszego psa, zacznie się on nas bać, uciekać przed nami, osiągniemy rezultat krótkotrwały i możliwe, że napotkamy zachowania agresywne ze strony naszego psa.

Zamiast karać psa za różne rzeczy lepiej jest zastosować jedną z opisanych metod – którą? Wszystko zależy od sytuacji – przeczytaj post, który na pewno Ci pomoże!

👉 NIE DANIE PSU CZEGOŚ, CO CHCIAŁBY DOSTAĆ – jeśli na spacerze pies skacze na Ciebie i szczeka wiedząc, że masz w kieszeni piłkę, nawet nie myśl o tym, aby ją w tym momencie rzucić! Poczekaj aż pies się uspokoi i dopiero wtedy w nagrodę za dobre zachowanie pobaw się z nim piłką.

👉 IGNOROWANIE NIEPOŻĄDANEGO ZACHOWANIA – jeśli Twój pies szczeka na Ciebie, gdy pracujesz przy komputerze, nie zwracaj na niego uwagi, nie patrz się w jego stronę, ignoruj to zachowanie przez 5min. Jeśli to poskutkuje, pies nauczy się, że szczekanie w tej sytuacji nie ma sensu. Jeśli nie – zastosuj inną metodę.

👉 ZAPROPONOWANIE ZASTĘPCZEGO ZACHOWANIA – jeśli Twój pies skacze na Ciebie przy powitaniu, a Ty tego nie chcesz, powiedz “siad” lub odeślij psa na legowisko. Dobre zachowanie zamiast złego – to jest rozwiązanie niektórych problemów.

👉 PRZERWANIE NIECHCIANEGO ZACHOWANIA – jeśli Twój pies wchodzi na stół i zjada pozostawione na nim ciastka, zgoń go, jak najszybciej i zamknij drzwi do kuchni, aby nie miał możliwości utrwalania sobie tego zachowania, które jest samonagradzające.

👉 ZNALEZIENIE SPOSOBU NA ROZŁADOWANIE EMOCJI I WYCISZENIE – jeśli Twój pies szczeka na gości w domu, spróbuj na moment ich wejścia i pobytu dać psu jakieś ciekawe zadanie, które go uspokoi i zajmie na trochę czasu, np. matę węchową, konga, gryzak naturalny. Możliwe, że pies szczeka, bo jest zestresowany lub tak bardzo się cieszy, że sam nie jest w stanie się uspokoić – wtedy mu pomóż!

Jeśli chcesz rozpocząć skuteczną pracę nad zwalczaniem niepożądanych zachowań u swojego psa, to koniecznie zajrzyj do tego webinaru – “Jak karać psa? Praca nad niepożądanymi zachowaniami”. Znajdziesz tam skuteczne rady i ćwiczenia na to, aby oduczył się złych zachowań, a w to miejsce prezentował te oczekiwane.

Więcej informacji tutaj:
https://kursy.dogedu.eu/product/jak-karac-psa/

Co robić zamiast karania