Ile powinien ważyć pies?

Często do mnie na treningi i szkolenia przychodzą psy grube lub otyłe, których właściciele nie zdają sobie z tego sprawy… Dzisiaj chciałabym Wam dać kilka rad na temat tego, jak sprawdzać, czy waga Waszych psów jest prawidłowa?

1️⃣ WCIĘCIE W TALII – patrząc na psa od góry powinniśmy za linią żeber zauważyć wcięcie. Jeśli linia tułowia jest równa, to często znaczy, że mamy do czynienia z nadwagą u psa. Oczywiście wcięcie w talii może być niewidoczne u psów z bogatą okrywą.

2️⃣ WCIĘCIE ZA LINIĄ ŻEBER – patrząc na psa od boku za linią żeber powinniśmy widzieć wklęśnięcie w okolicach brzucha. Jego wielkość będzie zależała zarówno od wagi, jak i od rasy psa (budowy fizycznej) – np. u chartów zobaczymy bardzo dużą różnicę między linią żeber a podbrzuszem, u terrierów mniejszą.

3️⃣ ŻEBRA WYCZUWALNE ZA POMOCĄ PŁASKIEJ DŁONI – to test, który najczęściej robię. Przykładam dłoń do linii żeber psa (jak na grafice) i poruszając wzdłuż ciała psa sprawdzam, czy żebra są wyczuwalne, czy może pomiędzy ręką a żebrami znajduje się znaczna ilość tkanki tłuszczowej, po której “ślizga się” ręka. Żebra powinny być wyczuwalne, a u psów krótkowłosych mogą być nawet widoczne gołym okiem.

4️⃣ WYCZUWALNE WYROSKI KRĘGOSŁUPA, do tego kości łopatki i miednicy – to normalne, że jesteśmy w stanie je wyczuć. Wcale nie jest to sygnał, że nasz pies jest za chudy. Warto też sprawdzić ilość tkanki mięśniowej – wzdłuż kręgosłupa, na łopatce i udzie.

Jako osoba pracująca z psami sportowymi oraz certyfikowany Instrutkor Dogfitnessu jestem wyczulona na punkcie prawidłowej wagi psów i ich kondycji 😅

Jeśli tylko macie wątpliwości, co do stanu fizycznego Waszego psa, to konsultacja u zoofizjoterapeuty rozwieje wiele wątpliwości, a dobry specjalista będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące kondycji Waszego psa 😊

Prawidłowa waga psa

Czy nadwaga u psa może mieć wpływ na jego motywację do pracy?

Odpowiednia waga działa korzystnie pod kątem zdrowia Waszych psów, ale ma też często wpływ na ich motywację do pracy. Pies otyły ma zdecydowanie mniejsze chęci do wykonywania różnych komend, sztuczek, do zabawy itd. Dodatkowo fakt, że ma nadstan pożywienia w życiu codziennym powoduje, iż nie chce mu się starać zdobywać smaczków lub karmy wykonując różne czynności.

Dlatego też w momencie, gdy przychodzi do mnie na zajęcia pies niezmotywowany na jedzenie, to jednym z pierwszych kroków jest sprawdzenie jego wagi. Zmniejszenie racji żywnościowej i wprowadzenie zasady, iż część posiłku od dzisiaj będzie wydawana w czasie ćwiczeń i spacerów, często powoduje, że szybko pojawia się u psa motywacja pokarmowa.

A co zrobić, gdy pies nie lubi smaczków?

Czasami podstawowe zalecenia nie wystarczają i wtedy sięgam po różne motywacyjne ćwiczenia, aby psa zachęcić do współpracy z człowiekiem w zamian za nagrodę w postaci jedzenia. Motywacja pokarmowa jest podstawą do jakiejkolwiek pracy z psem!

Jeśli Twój pies nie lubi smaczków…
Jeśli nie jest zainteresowany nagrodami w czasie spacerów…
…czas to zmienić!
Im szybciej zbudujesz motywację pokarmową u swojego psa, tym szybciej będziesz mógł rozpocząć jego naukę, np. pod kątem reagowania na przywołanie. Jeśli szukasz sprawdzonych źródeł wiedzy oraz skutecznych ćwiczeń, to zachęcam Cię do udziału w moim webinarze pt. “Akcja reaktywacja motywacja”, gdzie pokażę Ci, jak zarządzać jedzeniem w ciągu dnia, aby Twój pies był chętny do współpracy 🙂

Więcej informacji i zapisy tutaj: https://kursy.dogedu.eu/product/webinary-akcja-reaktywacja-motywacja/