Mity o agresji

Warto jest uświadamiać ludzi, więc dzisiaj cenny wpis w temacie agresji! 💪

1️⃣ “PIES AGRESYWNY, TO ZŁY PIES” – słowo “agresja” często kojarzy się ludziom negatywnie. Jednak pamiętajmy, że sygnały agresywne (grożące) to jeden z rodzajów komunikacji między psami. Psy mają prawo warczeć, szczekać, pokazywać zęby, bo właśnie takimi sygnałami starają się pokazać, czego chcą, unikając bezpośredniej walki/gryzienia. To są normalne sygnały i nie należy za nie karać psa!

2️⃣ “AGRESJA JEST WPISANA W RASĘ” – nie ma badań, które by udowadniały istnienie genu “agresji”. Pies może dziedziczyć pewne predyspozycje, ale i tak najwięcej zależy od wychowania psa przez człowieka.

“PIES O CZARNYM PODNIEBIENIU BĘDZIE AGRESYWNY” – nie ma statystyk potwierdzających to. Cechy związane z wyglądem psa nie są powiązane z jego zachowaniem.

3️⃣ “PIES NIE POWINIEN WARCZEĆ NA CZŁOWIEKA” – warczenie to sposób komunikacji. Często jest sygnałem ostrzegawczym mówiącym “odejdź, czuję się niepewnie, jestem zaniepokojony i potrzebuję dystansu”. Jeśli będziemy ignorować warczenie, to możemy doprowadzić do momentu, gdy pies zacznie gryźć, bo stwierdzi, że musi użyć mocniejszych metod komunikacji, gdyż te dotychczasowe nie działają…

4️⃣ “JEŚLI PIES JEST AGRESYWNY TO ZNACZY, ŻE CHCE ZDOMINOWAĆ CZŁOWIEKA I TRZEBA MU POKAZAĆ, KTO TU RZĄDZI” – celem psa nie jest panowanie nad człowiekiem. To człowiek ma kontrolę nad psem: wydaje jedzenie, zapewnia dach nad głową, opiekuje się itd. Każde przejawy agresji wobec człowieka warto konsultować z dobrym behawiorystą, aby dowiedzieć się, jaka jest ich przyczyna. Bicie psa, przyciskanie go do ziemi, gdy warczy często daje efekt odwrotny do pożądanego – pies zaczyna się bać człowieka i reagować z większą agresją.

Jeśli ten post Cię uświadomił w tym, że nie za bardzo wiesz, co komunikuje Twój pies…
Jeśli czujesz, że nie rozumiesz mowy ciała psa i przez to ignorujesz ważne sygnały…
to polecam Ci mój webinar pt. “Podstawowe sygnały psiej komunikacji”, gdzie w jeden dzień nauczę Cię lepiej rozumieć zachowanie Twojego psa w różnych momentach życia codziennego 😊

Więcej informacji tutaj: https://kursy.dogedu.eu/product/podstawowe-sygnaly/ 

Mity o agresji