Coraz częściej w szkoleniu psów trenerzy nie skupiają się tylko i wyłącznie na zmianie zachowania psa, lecz zwracają uwagę na jego emocje. Dlaczego?
Często prezentowane przez psa zachowanie wynika z emocji, które on w danym momencie odczuwa. Jeśli będziemy starali się zmienić zachowanie psa nie ingerując w emocje, to często przytłumimy tylko problem, a nie go rozwiążemy.
Przykłady:
Idziemy chodnikiem, mijamy kosz na śmieci. Pies zaczął go obszczekiwać, bo się go boi.
Metoda : Korygujemy zachowanie psa pociągnięciem na smyczy i idziemy dalej. – Pies po chwili przestanie szczekać, bo oddali się od kosza, ale nie przestanie się go bać. Następnym razem przechodząc obok kosza znowu go obszczeka.
Metoda : Próbujemy oswoić psa z koszem za pomocą próby podejścia, wspierania psa, rozrzucania smaczków na ziemi itd. Następnym razem przejdzie obok kosza nie zwracając na niego uwagi.
Pies zobaczył innego psa. Zaczyna piszczeć i ciągnąć na smyczy, bo się podekscytował.
Metoda : Skracamy smycz, mijamy psa trzymając swojego blisko przy nodze i korygując go smyczą. – Pies może zareaguje na chwilę po korekcie smyczą, ale zaraz znowu zacznie się wyrywać.
Metoda : Dajemy psu zabawkę do niesienia lub rzucamy smaczki na ziemię i mijamy psa łukiem, aby nasz pies tak się nie ekscytował. Za jakiś czas będziemy mogli zmniejszyć odległość od drugiego psa i mijać się spokojnie.
Jeśli zrozumiemy emocje, jakie odczuwa nasz pies będziemy w stanie mu pomóc w lepszym zarządzaniu nimi a jego zachowanie zmieni się lub będzie mniej intensywne.
Jeżeli Twój pies często się ekscytuje, stresuje, frustruje i z tego powodu ciągnie na smyczy, szczeka, skacze lub prezentuje inne zachowania, to warto, abyś dowiedział/a się, jakimi metodami pracować, aby wpływając na wyciszenie psa i uspokojenie zmienić jego zachowanie na lepsze. O tym wszystkim mówię w najnowszym webinarze “Emocje a zachowanie psa” – tutaj więcej informacji:
https://kursy.dogedu.eu/product/emocje/
Polecam właścicielom dosłownie wszystkich psów, bo każdy pies odczuwa emocje!