Skuteczne odwołanie podczas spaceru

W czasie spaceru wielokrotnie mamy do czynienia z sytuacjami, gdy nasz pies przestaje reagować na przywołanie, bo zobaczył coś ciekawego lub zainteresował go jakiś zapach. Często wywołuje to w człowieku frustrację, bo nie może nic zrobić… Jednak da się to zmienić!

❓ Co robić, aby nawet w takich momentach pies reagował na nasze słowa?

1️⃣ PRZYWOŁUJ PSA W RÓŻNYCH MOMENTACH SPACERU – często jest tak, że wołamy psa tylko, gdy coś się dzieje. Po pewnym czasie pies uczy się, że gdy go wołamy należy zacząć obserwować teren, bo na pewno jest tam coś ciekawego!

2️⃣ ODWOŁUJ PSA, GDY TYLKO COŚ ZOBACZY – wielu właścicieli reaguje za późno, czyli zaczyna wołać psa, gdy ten już biegnie za ptakiem, już obwąchuje się z innym psem, już skoczył na człowieka itd. Psa należy odwoływać, gdy tylko zainteresuje się danym obiektem, bo wtedy mamy największą szansę, aby odnieść sukces 💪 Dodatkowo pies się wtedy uczy, że warto jest zwracać uwagę na człowieka nawet w momentach, gdy go coś zainteresuje.

3️⃣ JEŚLI NIE MASZ PEWNOŚCI, CZY PIES ZAREAGUJE, MIEJ GO POD KONTROLĄ – jeśli przywołanie nie jest jeszcze wystarczająco dobre u Twojego psa lub dopiero zaczynasz ćwiczyć komendę “do mnie”, to używaj smyczy lub linki, aby w sytuacjach kryzysowych zapewnić psu i otoczeniu bezpieczeństwo.

4️⃣ ĆWICZ ODWOŁANIE OD RÓŻNYCH ELEMENTÓW – pamiętaj, że sam możesz tworzyć sytuacje, w których będziesz ćwiczyć zachowania spacerowe. Poproś znajomego, aby był asystentem podczas treningu odwołania od ludzi. Weź kilka smaczków i ukryj je w trawie, a następnie ćwicz z psem odwołanie od ciekawego zapachu. Pomysłów na podobne treningi jest wiele!

Każdy chciałby mieć grzecznego psa, który nie goni za rowerzystami, nie zjada starego chleba w krzakach, ani nie skacze na ludzi. Często umiemy psom zakazywać – nie wolno tego, nie wolno tamtego… Jednak o wiele skuteczniejsze jest pokazanie psu, co ma zrobić w danej sytuacji, czyli właśnie nauka rezygnacji i odwołania od danej rzeczy.

👉 Jeśli ten post odwzorowuje to z czym masz problem, jeśli Twój pies jest bardzo mocno zainteresowany środowiskiem, a mało Tobą, to potrenuj przywołanie za pomocą 10 ćwiczeń, które prezentuje w webinarze “Skuteczne odwołanie podczas spaceru”.
Więcej informacji i zapisy tutaj: https://kursy.dogedu.eu/product/odwolanie/

Skuteczne odwołanie