Psia komunikacja – warczenie

Psia komunikacja - warczenie

❓ CO TO?
Warczenie to jeden z sygnałów grożących.
Należy do sygnałów z zakresu komunikacji agresywnej. Jednak jeśli nasz pies warczy, to wcale nie oznacza, że jest agresywny! Jedyne, co możemy na pewno w takim momencie stwierdzić to fakt, że potrafi się komunikować, a przecież to dobrze!

❓ DLACZEGO PIES WARCZY?
Oczywiście każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie, bo przyczyny danego zachowania mogą być różne. Jednak najczęściej warczenie jest spowodowane lękiem i niepewnością. Pies za jego pomocą stara się odsunąć od siebie dany obiekt/bodziec, który wywołuje u niego stres.
🐕 Np. warczenie przy misce często oznacza, że pies się boi, iż ktoś mu zabierze jedzenie.

❓ CZY WARCZENIA NALEŻY SIĘ BAĆ?
Warczenie jest sygnałem ostrzegawczym. Jeśli pies zobaczy, że to nie przynosi rezultatów może spróbować użyć sygnałów bardziej “dobitnych”, aby uzyskać rezultat i poczucie ulgi.

Często zachowanie psa ewoluuje w ten sposób:
warczenie + pokazywanie zębów + napięte ciało ➡️ + kłapanie w powietrzu ➡️ + podgryzanie ➡️ + gryzienie, atak

❓ CO ROBIĆ, GDY PIES WARCZY?
Na pewno nie wolno psa za to karać! Dużo osób myśli, że warczenie jest złe. Nic bardziej mylnego! To jeden z podstawowych sygnałów w psiej komunikacji.

Jeśli będziemy psa karać za warczenie, może on stwierdzić, że nie wolno mu tego robić i zamiast ostrzegać będzie się od razu rzucać z zębami!

Jeśli Twój pies warczy, to warto zastanowić się, dlaczego to robi?
Kiedy odnajdziemy przyczynę, to wtedy możemy zacząć pracować odpowiednimi metodami nad problemem.

❗️ Jeśli ten wpis Cię zainteresował i chcesz nauczyć się rozpoznawania oraz rozumienia psich sygnałów, to polecam Ci mój webinar pt. “Podstawowe sygnały psiej komunikacji”.
Zobaczysz tam nagrania z różnych sytuacji życiowych wraz z dokładnym tłumaczeniem sygnałów. Zdjęcia nigdy nie oddadzą tego, co można zobaczyć niemalże na żywo na filmie, dlatego nauka z webinarów jest bardzo efektywna!

Więcej informacji i zapisy tutaj:
https://kursy.dogedu.eu/product/podstawowe-sygnaly/