Twój pies przy innych psach

Od kiedy spaceruję ze Scalą w celu socjalizacji i habituacji widzę, jak wiele osób ma problemy z psami, gdy pojawia się na horyzoncie jakiś inny pies… Często widuję ciągnięcie do niego, szarpanie, szczekanie, wyrywanie się.

Często te problemy sami sobie tworzymy serwując psu w czasie spaceru tylko rozrywki związane z bieganiem/”zabawą” z innymi psami – “bo mój piesek to lubi”, “bo to go szybko męczy”, “bo XYZ”. We wszystkim trzeba zachować balans, dlatego interakcje z psami są okej, ale musimy też zadbać o to, aby pies miał czas na zabawę i trening z nami.

👉 Dzisiaj kilka rad, co zrobić, aby pies potrafił spokojnie się zachowywać widząc innego psa:

1️⃣ TRENING ODWOŁANIA I REZYGNACJI – pamiętaj, że odwołanie można ćwiczyć z dużej odległości. Wystarczy, że Twój pies zobaczy innego psa i ma chęć podejścia do niego. Jeśli wtedy go zawołasz, to już będziesz ćwiczyć rezygnację 💪

2️⃣ NAUKA MIJANIA SIĘ ŁUKIEM – psy bardzo dobrze odczytują mowę ciała. Jeśli przewodnik idzie frontalnie na innego psa, to daje swojemu psu sygnał, że będzie wchodził w interakcję. Jeśli chcesz minąć się z drugim psem, to spróbuj zrobić to łukiem, a jak się nie da to zachowaj możliwie największy dystans od mijanego psa.

3️⃣ ĆWICZENIA PRZY INNYCH PSACH – jeśli widok innego psa oznaczał dla Twojego tylko i wyłącznie zabawę, to musisz to zmienić! Zacznij robić treningi sztuczek, gdy na horyzoncie jest inny pies, szukanie smaczków w liściach, elementy posłuszeństwa i pokaż, że warto skupić się na Tobie zamiast na drugim psie.

4️⃣ TYLKO PRZEMYŚLANE INTERAKCJE Z INNYMI PSAMI – nie z każdym napotkanym psem Twój pies powinien wchodzić w interakcje. Jeśli chcesz go nauczyć bezproblemowego mijania, to od większości psów odwołuj, a tylko z nielicznymi dawaj się “przywitać”.

Mam nadzieję, że ten wpis da Wam nowe wizje i motywację do pracy z psem nad jego zachowaniem 😊 Po webinarze “Twój pies kontra inne psy”, gdzie właśnie omawiałam podobne kwestie widzę, jak wiele osób w tym zakresie potrzebuje pomocy! Jeśli ktoś z Was czuje, że z chęcią dowiedziałby się więcej i zmienił dzięki temu zachowanie swojego psa, to odsyłam do webinaru:
https://kursy.dogedu.eu/product/pies-kontra-pies/ 

Twój pies przy innych psach