Dlaczego pies gryzie?

Gryzie gdy pies się ekscytuje lub frustruje

Często otrzymuję wiadomości, które brzmią “mój pies gryzie, jak go tego oduczyć?”. Nadal za rzadko zadajemy sobie pytanie DLACZEGO? Każde użycie przez psa szczęk ma swój powód. Jeśli chcemy znaleźć ROZWIĄZANIE problemu, musimy odkryć jego PRZYCZYNĘ.

1️⃣ JEST ZESTRESOWANY/BOI SIĘ – kłapanie w powietrzu lub gryzienie jest jednym z komunikatów agresywnych, które stosuje pies. Zanim jednak do nich przejdzie, najpierw często wysyła sygnały stresu, np. napięte ciało, oblizywanie się, odwracanie głowy, warczenie. Jeśli nie zauważymy tych sygnałów odstraszających lub nie będziemy ich respektować, pies może poczuć się zmuszony do silniejszego komunikatu, czyli ugryzienia.
❗️ Warto więc uczyć się mowy ciała psów 🐕

2️⃣ ZOSTAŁ CZYMŚ ZASKOCZONY – np. gdy pies śpi, a ktoś nagle go zbudzi, może zareagować impulsywnie i użyć szczęk w reakcji obronnej, co wcale nie świadczy o tym, że jest psem agresywnym!
❗️ Starajmy się więc nie zaskakiwać naszych psów czymś, czego się w danym momencie nie spodziewają.

3️⃣ CZUJE SIĘ ZAGROŻONY/BRONI SIĘ – przykładowe sytuacje:
👉 w momencie, gdy pies jest bity,
👉 gdy suka staje w obronie szczeniąt,
👉 gdy podchodzi dziecko, które szarpie psa za ogon lub uszy.
❗️ Zanim jednak pies ugryzie, zazwyczaj wysyła ostrzeżenie w postaci napiętego ciała, pokazywania zębów i/lub warczenia.

4️⃣ ODCZUWA BÓL – zazwyczaj przy permanentnym bólu.
Wyobraź sobie, że boli Cię ząb. Nie masz możliwości wzięcia środków przeciwbólowych (bo jesteś przecież psem). Nie jesteś w stanie dobrze spać, odpocząć, zrelaksować się. Z każdym dniem jesteś coraz bardziej nerwowy/a, drażliwy/a, aż w końcu kłócisz się i krzyczysz z byle powodu. Tak samo działa organizm psa. Po X godzinach odczuwania stałego bólu potrafi wybuchnąć, czyli ugryźć nawet z błahego powodu.
❗️ Jeśli więc nie widzisz racjonalnego wytłumaczenia dziwnego zachowania Twojego psa, to rozważ ten podpunkt.

5️⃣ MA PROBLEMY BEHAWIORALNE – np. obrona zasobów, strach przed ludźmi, lękliwość wobec innych psów.
❗️ Warto wtedy skorzystać z pomocy dobrego trenera lub behawiorysty.

6️⃣ GRY ODREAGOWUJE EMOCJE – trzeba pamiętać, że jedną ze strategii radzenia sobie z emocjami jest używanie szczęk. Pies, aby odreagować stres może chwycić do pyska leżącego na ziemi kija, zacząć gryźć smycz, złapać jakąś zabawkę lub… chwycić człowieka za rękaw. Pies jest w stanie czasami ugryźć pod wpływem chwilowych emocji.
❗️ Warto więc znać różne sposoby pomagania psu w radzeniu sobie z emocjami.

Osoby, które chciałyby lepiej rozumieć, co odczuwa ich pies odsyłam do webinaru pt. “Emocje a zachowanie psa”. Poruszam tam właśnie kwestie strategii radzenia sobie z emocjami, które stosują nasze psy oraz pokazuję, co robić, aby pies odreagowywał emocje w sposób inny niż gryzienie ludzi – tutaj więcej informacji:
https://kursy.dogedu.eu/product/pies-reaktywny/

Dlaczego pies gryzie